YAZILIMCILARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Yazılım sektörü, icinde bulunduğumuz dönemde pek cok kisinin ilgisini cekmektedir. Ancak, yazılım kavramın tam olarak Türkiye’de oturmadığını ve pazar büyüklüğü acısındanda diğer Avrupa ülkelerine nazaran geride kaldığı da bir gercektir. Tabi hal böyle olunca da, ben yazılımcı olacağım diyen cocuklar,

– git bir yerde devlet memur ol, isini bil, paranı bil, bos is onlar gibi cevaplar almaktalar. Bunun en büyük nedeni elbetteki yazılımcı mantığının Türkiye’de henüz anlasılamadığı ve yazılımcının tam olarak ne is yaptığının bilinmemesidir.

Yazılım sektörünün genel sıkıntılarından bahsettikten sonra yazılımcı olmak icin hangi özelliklere sahip olmak gerektiğinden ve yazılımcıların genel karakteristik özelliklerinden bahsedebiliriz.

1-Cok Fazla Zaman
timeElbetteki her isin basında, o isi tam manasıyla öğrenene kadar zaman harcamak gereklidir. Ancak, iyi bir yazılımcı olmak istiyorsanız, zamanınızın cok büyük kısmını bu ise ayırmak zorundasınız. Elbetteki yazılımcıların icin söylendiği gibi sosyal olmayın demiyorum. Belli bir program icinde sürekli olarak yeni teknikler denemeli ve pratik yapmalısınız. Pratik yapmadığınız sürece, teorik bilgileri en hızlı sekilde unutacağınız bir meslektir yazılım ve bu yüzden kodlarla cok fazla vakit gecirmek, sürekli yeni projeler denemek ve gelismeleri takip etmek gereklidir.

2-Detaycı ve Sabırlı Olmak

Ben yazılımcı olacağım diyen bir kisinin öncelikle cok detaycı ve sabırlı bir kisiliğe sahip olması gerekmektedir. Piyasada adı gecen paraları duyunca birden gaza gelip, sonrada karsılastığı zorlukların üstesinden gelmek icin yeterli cabayı gösteremeyecek olanlar icin yazılımcı olmak cok da doğru bir tercih olmayacaktır. Yapacağınız coğu is, belli oranda hatayı kaldırır. Ancak yazılım sektöründe hata oranı her zaman SIFIRDIR. Yüzlerce kod dizini icinde yapacağınız tek bir karakter hatası, projenin düzgün calısmasını engelleyecektir. Bu nedenle sabırlı olmak kadar detaycı olmak da yazılım sektöründe calısacak olanlar icin önemli bir kıstastır.

3-iyi Seviyede Bilgisayar Bilgisine Sahip Olmak

Simdi sunu diyebilirsiniz, bu devirde bilgisayar kullanmayı bilmeyen mi kaldı ? Haklısınız kalmadı artık 7’den 70’e herkes bilgisayarın basında. Ancak bahsetmeye calıstığım, bilgisayar bilgisi elbette sanal disk olusturup oyun yüklemek, Leveller gecip sekerleri eritmek değil .. En kücük donanımsal yada yazılımsal bir problemde sorunu cözmekte zorlanıyor ve cevrenizden yardım alıyorsanız bence yazılımcı olma Fikrinizi tekrar gözden gecirin derim. Nasıl ki bir ralli pilotu aracın tüm teknik aksamları ve donanımı hakkında bilgi sahibi olmadan yarısamayacaksa, iyi bir yazılımcı olmak icinde bilgisayarın tüm donanımsal ve yazılımsal özelliklerine hakim olmak gereklidir.

4-Meraklı ve Arastırmacı Olmak

Bir yazılımcının en temel özelliklerinden biri de meraklı olmasıdır. İsin basında öğrenilmesi gereken yığınla bilgi varken, eğer siz bunları arastırıp öğrenecek kadar meraklı ve arastırmacı ruha sahip değilseniz, yanlıs bir tercih yaptığınızı simdiden söyleyebilirim.

Tilki

5-Kurgulama Özelliğine Sahip Olmak

Yazılımcı olmak aynı zamanda bir Film yazarı olmak gibidir. Yapacağınız projeyi en basından hesap eder, proje üzerindeki tüm olasılıkları düsünerek, hangi bölümde nelerin olacağını belirlersiniz. Bir web sitesi projesi icin düsünürsek eğer, projenin nasıl basayacağı, hangi sekmeden, hangi bağlantı verileceği, gidilen bağlantıda nelerin olacağı..vs. gibi proje üzerinde yapılacak her hareketi en ince ayrıntısına kadar düsünmek gereklidir. En basında iyi kurgulanamayan projelerde, bazen en kücük bir değisiklik icin bile tüm yazılımla oynamanız gerekebilir.

Her mesleğin güzelliği kadar kendi has zorlukları vardır. Herkes kendine yakın hissettiği ve yeteneklerine uygun olduğunu düsündüğü islere yönelmek ister. Ancak bazen hayalini kurduğumuz isin icine tam olarak girdiğimizde aslında hic de düsündüğümüz gibi olmadığını görebiliriz. Bu nedenle meslek secimi yapmak icin öncelikle kendi karakterinizi ve yeteneklerinizi cok iyi anlamalı daha sonra düsündüğünüz islerle ilgili cok iyi arastırmalar yapılmalıdır ..

Paylaş
Etiketler:

YORUM YAZIN