RESPONSİVE WEB SİTESİ NEDİR ?

Responsive Tema, ekran boyutlarına bağlı olarak web sitelerinin görünümü özellestiren temalardır. Cep teli, Tabletler gibi Ekran boyutları kücük olan cihazlardan mobil uyumlu temaya sahip olan bir siteye girildiğinde, Masaüstü bilgisayardaki görüntüden Farklı bir görüntü ile karsılasılır.

icerik aynı kalır ancak girilen sitenin görüntüsü kullanılan cihazın Ekran boyutlarına göre otomatik olarak sekillenir. Menüler “acılır – kapanır” menülere dönüsebilir, resimler kücülebilir, side barlar (yan sütunlar) alt kısma gecebilir yada hic görünmeyebilir ve bunlar gibi daha bazı değisiklik gerceklesebilir.

 RESPONSIVE-II

Responsive Tema kullanımı, görünümü ve web siteniz üzerinde dolasan kullanıcıların web siteniz hakkında Hosnut kalabilmesini ve TELEFON, Tablet gibi cihazlarda daha rahat görüntülenmesini sağlayacaktır.

Web siteniz üzerinde responsive tema kullanmak icin temanızı yeniden tasarlamanıza gerek yoktur. Responsive temanızı barındıran bir sub domain üzerinde islemlerinizi yapılandırabilir, sitenize mobil cihaz üzerinden bağlanan kullanıcıları, ilgili sub domaine yönlendirilebilirsiniz. Bu islemi sağlayabilmeniz icin yönlendirme Scriptleri ile mobil bir responsive site tasarlayabilirsiniz. WordPress gibi acık modüller üzerinde yer alan eklentiler de web sitenizi, mobil uyumlu hale getirecektir. Bu modüller arasında en cok bilinen eklenti WpTouch  eklentisidir.

Responsive site nasıl yapılır ?

Responsive site tasarlayabilmeniz icin iki temel bilesen bulunmaktadır. Bu bilesenler HTML ve CSS’dir. CSS web sitenizin yapılandırılmasını ve bir düzen halinde kalabilmesini sağlamaktadır. CSS üzerinde yapılandırdığınız ve etiketlediğiniz yapılandırmaları HTML siteniz üzerinde belirli kısımlarda cekmektesiniz. örnekte bulunan KOD Blok web sitenizin mobil uyumlu olarak yapılandırılması icin temel iskeleti olmaktadır.

    @media only screen and (max-width: 960px) {}

Web sitenizi hangi cihaza göre yapılandırdığınız bu alanda etken olmaktadır. Genel bilgiye göre KOD Blok icerisinde {} yer alan kısmın icerisine gireceğiniz her kod satırı o cihazın ekran genisliğine etki sağlayacak satır olacaktır.

Tabletlerin en genis cözünürlüğü 960px’dir.
Yatay tutulan TELEFONLARIN en genis cözünürlüğü 768px’dir.
Dikey tutulan TELEFON cözünürlüğü 479px’dir.

RESPONSIVE-III

Örn: 479 px cözünürlüğe sahip dikey bir TELEFON DA, Web sitenizi yapılandırmak istediğinizde CSS icerisinde,
@media only screen and (max-width: 479px) {}  kod bloğu yer almalıdır.

Responsive kodlarınızın calısabilmesi icin “HEAD” etiketlerinizin icerisinde asağıdaki kod bilgisi bulunmalıdır.
<meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1.0″ />

Google yetkilileri Web sitesi üzerinde SEO hizmetinden yararlanan kisilerin site iceriklerini responsive olarak yapılandırması durumunda ek olarak avantaj kazandıklarını ve Web siteleri üzerinde responsive tema kullanmaları dahilinde GOOGLE üzerinden yapılan aramada UST sıralamalarda yer alacagını bildirilmistir.

Paylaş

YORUM YAZIN