DNS ÖNBELLEK TEMİZLEME

İnterneti bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümlerin iletisimini sağlamaya yarayan DNS internet servis sağlayıcısından otomatik olarak istemcilere verilir. Bazı durumlarda DNS adresi isteğe bağlı olarak getirilebilir.

İnternet ağını olusturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı icin www.siteismi.com gibi kolay hatırlanır adreslere karsılık düsürülür. DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karsılığını kayıtlı tutmaktadır.

Bir istemci (bilgisayar) internete bağlanırken, internet servis sağlayıcısından aldığı DNS adresini tutar. Bu DNS adresi icin tekrar servis sağlayıcısından DNS adresi talebinde bulunmaz. Bazen bu DNS sunucu adresleri gecerliliğini kaybeder veya ilgili web sitesinin DNS adresi değistirebilir. Her ne kadar DNS problemleri Farklı sekilde gelismis olabilse de genel anlamda bir web sitesine erisim problemi ve bilgisayarın daha önceden aldığı DNS adresinin gecerliliğini kaybetmesinden ya da bağlanılmak istenen web sitesinin DNS adresini değistirmesinden kaynaklanmaktadır.

DNS adresi değisen veya gecerliliğini kaybeden web siteleri hic acılmayabilir veya acılsa dahi güncel halini görüntüleyemeyebilirsiniz. Bu sorunu cözmek icin DNS önbelleğini temizlemeniz gerekir. DNS temizleme isleminden sonra bilgisayarınızın DNS yapısı silinecek ve yeni bir ip adresi alacaksınız.

1- Bilgisayarınızdan Baslat > Calıstır yolunu izleyerek, karsınıza gelen ekrana cmd yazdıktan sonra Tamam butonuna basınız.

2- Karsınıza gelen dos ekranına sırasıyla asağıdaki komutları yazarak, her bir komutu yazdıktan sonra Klavyenizden enter tusuna basınız.

  • ipconFig /Flushdns
  • ipconFig /release
  • ipconFig /renew
  • exit

Bu islemlerden sonra DNS önbelleği basarıyla temizlemis olacaksınız. Web tarayıcınızı yeniden baslatarak erisimlerinizi kontrol etmenizi öneririm ..

Paylaş
Etiketler:

YORUM YAZIN