32 BİT ve 64 BİT FARKI Nedir ?

Windows sürümleri denildiğinde ilk olarak aklınıza Home ve Pro sürümleri gelebilir. Fakat windows sürümlerini birbirinden ayıran bir baska Faktör daha var, 32-bit ve 64-bit sürümler.

 

32-bit ve 64-bit terimlerini bircok kez duymus olabilirsiniz, peki bunlar nereden geliyor ve bilgisayar deneyiminizi nasıl etkiliyor.

Bilgisayarı 32-bit veya 64-bit Yapan Nedir

 

Bilgisayar mimarinizin 32-bit veya 64-bit olması, islemcinize göre belirlenir. 64-bit islemciler 32-bite göre daha Fazla bilgiyi tutup isleyebildiklerinden, daha güclüdürler.

32-bit, 2^32 olası adrese sahipken 64-bit, 2^64 adrese sahiptir. 4 GB ile 18 milyar GB arasındaki Fark, 32-bit ve 64-bit arasındaki Farkı acıkca sergiliyor.

32-bit Windows ve 32-Bit Windows Farkı

 

64-bit islemciniz varsa, bu islemcinin avantajlarından Faydalanmak icin 64-bit islemci kullanmalısınız. Windows un 32-bit sürümü 64-bit islemciyle calısır ancak islemcinin ek gücünü kullanmayacaktır. 64-bit Windows 32-bit islemcili bir Bilgisayara yükleyemezsiniz.

32-bit Windows en Fazla 4 GB RAM desteklerken 64-bit Windows bu sınırı asabilirsiniz. 64-bit Windows Fark edeceğiniz diğer bir nokta ise, Program Files klasörünün Program Files ve Program Files (x86) olarak iki Klasöre ayrılmıs olmasıdır. Windows 32-bit ve 64-bit programların .DLL gibi uygulama dosyalarını bu sekilde ayrı depolar.

Özetle 16 GB RAM iniz varsa ve 32-bit Windows yüklediyseniz, Windows 4 GB RAM den Fazlasını kullanmayacaktır.

Bunlara ek olarak 64-bit Windows icin, 64-bitlik cihaz sürücülerini kullanmanız gerekir. Eski bir yazıcınız veya sadece 32-bit sürücüsü olan bir cihazınız varsa, onu 64-bit sistemde calıstırmanız mümkün olmayabilir.

32-bit ve 64-bit Programlar Farkı

 

Bazı yazılımların sadece 32-bit sürümü bulunurken, bazı yazılımlar secimi size bırakıyor. Bazıları ise doğru sürümü otomatik olarak secip yüklüyor. 64-bit Windows kullanıyorsanız, mümkün olduğunca 64-bit yazılımları tercih etmenizde Fayda var.

64-bit sürüm yazılımlar sizi hızdan ucurmayacak olsa da, 64-bitin ek güvenlik özelliklerinden Faydalanabilir ve 32-bit sürümüne göre daha verimli ve kararlı calısabilir.

Programları indirirken üreticinin bilgilendirmesindeki sürüm, version veya edition gibi baslıklara dikkat edin. Burada yazılımın 64-bit sürümü varsa görebilirsiniz. 32-bit yazılım her sistemde calıstığından, bazı üreticiler bunu varsayılan olarak belirlemislerdir. 32-bit sistem kullanıyorsanız, elbette sadece 32-bit yazılım kullanabilirsiniz.

Windows’unuz 64-bit mi, 32-bit mi

 

Baslat düğmesine sağ tıklayın ve Sisteme tıklayın. acılan pencerede Cihaz özellikleri baslığını bulun ve altında Sistem türü satırını bulun. Bu satırın karsısında isletim sisteminizin ve islemcinizin kullandığı mimariyi görebileceksiniz ..

Paylaş
Etiketler: , ,

YORUM YAZIN